Fransız Mutfağının Özellikleri

  • 13 Mayıs 2012
  • 3.175 kez görüntülendi.
Fransız Mutfağının Özellikleri

Dünyanın en ünlü mutfakları hakkında bilgi verirken bu kadar üne sahip olan Fransız mutfağını es geçmek eksiklik olacağından Dünya mutfakları hakkında yazı serimizde bu kez Fransız mutfağına yer ayıracağız. Yemekler konusunda oldukça gelişen Fransa ‘da yemek gerçek bir sanat ve bilim dalı olmuştur.

Sunum ve pişirme süreçleri hakkında oldukça önemli detaylara sahip olan Fransız mutfağı ufak ayrıntı ve ipuçlarının yemeğin lezzetinin bir anda değişmesine sebep olacağını düşünmektedirler. Fransa’da oldukça önemli bir yer kaplayan yemek sanatı için aşçılık ve yemek okullarının sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.  Açılan okullar sayesinde diplomalı birer aşçı yetiştirilmekte ve bu okullar uzun soluklu bir şekilde tam anlamıyla fransız mutfağının özelliklerini öğrencilerine vermektedir.

Fransa halkının da yemeğe olan aşırı ilgisi ve farklı yaklaşımları aşçılara yüksek oranda ilham kaynağı oluyor. Kendi kategorisinde birçok farklı yöresel yemek ve damak lezzetlerini bünyesinde barındıran Fransız mutfağı oldukça geniş bir kitleye sahiptir. Özelikle yemek yapmaya bir sanat gözüyle bakılması, zengin çeşitleri dikkat çekmektedir.

Fransız yemeklerinde kırmızı ve beyaz etler az pişirilir ve şarap ile marine edilmektedir. Fransız mutfağı da genellikle bütün ülkelerin mutfaklarında kullandığı temel besin malzemelerini kullanmayı tercih ederler. Bunlar ülkemizdeki gibi patates, domates, biber, fasulye, soğan, pırasa v.s gibi meyve konusunda ise genelde ülkemizde bulunan birçok meyvenin de kullanıldığı bilinmektedir. Peynir de Fransa’da özel bir yer tutar. Ülke genelinde 350 farklı türde peynir çeşidi bilinmektedir.

Şarapları ile de ününe ün katmış Fransa yemeklerin yanında en uygun içilecek alkolün de rehberi olmayı ve şarap konusunda dünyanın başkenti olmayı başarmıştır. Fransız mutfağının bir diğer özelliği ve prensibi ise hızlı bir şekilde yemektense sofraya saygı göstererek yavaş ve yaşayarak yemekten yanadır.

En çok tüketilen ana yemek biftek yanında patatestir. Bütün yemeklerden sonra ve ikindi saatlerinde peynir tüketimi söz konusudur. Yemek öncesi ordövr tabaklarında salata, mayonezli balık çeşitleri, Rus salatası, salam, enginar ve soğuk yiyecekleri tercih ederler. Akşamları soğan çorbası vazgeçilmezlerindendir. Soğan ve sarımsak tüketimi Fransız mutfağında ciddi bir yer tutar. Ekmek çeşitliliği açısından da zengin bir mutfaktır. Salyangoz, kaplumbağa, kurbağa bacağı,  gibi ekstrem yiyecekleri de fazlasıyla tüketirler.  Bir de Fransız mutfağı denilince sosların öneminden bahsetmemek hata olur. Eğer et fırında veya tava ve tencerede kızartılmışsa, yanında genellikle nefis bir sos ile servis yapılır. Sebzeler ise haşlanmış olarak, ya tereyağı veya çeşitli soslarla, ya da gratine veya glase edilerek servis yapılır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ