Sporun Sağlık Üzerine Etkileri

  • 18 Mayıs 2012
  • 4.487 kez görüntülendi.
Sporun Sağlık Üzerine Etkileri

Sporun sağlık üzerindeki etkisi herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak birçok kişi zaman bulamadıkları için yapamıyor, birçoğu da tembellikten dolayı yapmıyor. Geçmişe göre spora daha çok önem verildiği, en azından sabahları yürüyüş yapanların sayısı daha da artmıştır. Beklide toplum olarak bunun bilincine varmaya başladık.

Spora başlamak için önce bilinçli bir karar vermelisiniz. Yapacağınız spor her şeyden önce yaşınız ve fiziksel durumunuza göre olmalıdır. Spor yapmak kalp damar sağlığınız üzerinde büyük rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra hiper tansiyonu minumum seviyelerde tutacak, dolaşımı hızlandıracaktır. Spor yapmak psikolojik açıdan da büyük yararlar sağlamaktadır. Yoğun iş temposunun üzerinizdeki etkilerini yok eder. Keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Beyinin daha fazla oksijen alması sonucu zeka düzeyini arttırır. Spor yapanlar, yapmayanlara göre daha az depresyon rahatsızlığına yakalanmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan unutkanlığı önleyerek daha sağlıklı bir yaşlanma sağlar. Stresten kurtulmanın en iyi yolu spor yapmaktır. Bilindiği gibi stres her hastalığın temelinde yatan en büyük nedenlerden biridir. Akciğerlerin esneklik sağlaması ve spor yaparken daha fazla oksijen alınması rahat nefes almamızı sağlamaktadır. Spor yapmak uyku bozukluklarının da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Uykusuzluk ve düzensiz uyku sinir bozukluğu yaratmaktadır. Düzenli spor yaparak rahat ve kaliteli uyku uyumanız sinir sisteminiz üzerinde büyük etki yaratarak stresten uzaklaşmanızı sağlayacaktır.


Spor yapmak için belli bir yaşı beklemek çok yanlıştır. Çocuklarınızı küçük yaşlarda spora yönelterek bunu bir alışkanlık haline getirmesini sağlamalısınız. Spor yapan çocuklar ve gençlerin hayatta daha başarılı oldukları gözlenmektedir. Özellikle takım halinde yapılan sporlarda gençlerin özgüven sahibi oldukları görülmektedir. Sporun sağlık üzerindeki etkileri kesinlikle tartışılmaz. Sağlıklı beslenme ve spor kaliteli bir yaşam demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ