Publisher Theme
Art is not a luxury, but a necessity.

Arap Mutfağının Özellikleri

0 264

Yemeklerde her türlü bakliyat ve tahıl kullanılmaktadır. Et tüketiminde genel olarak tavuk, kuzu, dana ve deve eti çok kullanılmaktadır. Pilav ise sofraların olmazsa olmazları arasındadır. Yoğurt ve labne ise yemeklerin tamamlayıcıdır.

 

Arap mutfağında en çok tüketilen ve tercih edilen süt ürünleri arasında beyaz peynir, krema, yoğurt, tereyağı ve özelliklede labne bulunmaktadır. Tahıl olarak ise buğday ekmek yapımında kullanılırken pirinç ve bulgur oldukça fazla tüketilen tahıllardandır. Arap mutfağında kullanılan baharatlar ise susam, nane, sumak, safran, kekik, sarımsak, tarçın, kimyon ile yemeklere ayrı bir lezzet katılmaktadır. Safran bütün yemeklerde kullanılırken, tarçın hem et yemeklerinde hem de tatlılarda kullanılmaktadır. Arap mutfağında kahvaltı hamur işleri ve çay ile geçiştirilir. Labne zeytin, zeytinyağı ve nane ile servis yapılır. Öğle yemeği en çok önem verilen öğündür. Genellikle salata ve mezelerle sunulan et yemekleri ana öğünü oluşturmaktadır. Pirinç ya da bulgur pilavı, ekmek, pişmiş veya çiğ sebzelerden hazırlanmış mezeler mutlaka sofralarda bulunur, yemek esnasında içecek tüketilmez. Akşam yemekleri atıştırılarak geçirilen ve önemsenmeyen bir öğündür. Hafif yemekler, meyve ve mezelerle geçiştirilmektedir.

 

Arap mutfağının yemeklerinden birkaç örnek verelim.

 

Zatar: 30 çeşit kuruyemiş ve baharatın incecik çekilmesi ile elde edilen aperatif bir yiyecektir.

Marak: Domates sosu ile pişirilen çeşitli sebze ve etlerin pirin. Pilavı ile karıştırılarak yapılan bir yemek türüdür.

Mujaddara: Soğan, kimyon ve tarçın eşliğinde sunulan, haşlanmış pirinç ve mercimek ile yapılan bir çeşit pilavdır. Arap mutfağında yerfıstığı, badem, leblebi, fındık gibi kuruyemişler salatalardan tatlılara kadar her alanda kullanılmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.